Rubriky
Recenze

Citizen Automatic Diver Challenge: Dostupné potápky s historickým odkazem

Na posledním SEWu mě nadchly nové entry level automaty od Citizenu. Až tak, že jsem se rovnou rozhodl si jedny pořídit. Jsou to moje první Citizenky vůbec, tak jsem zvědavý, jak obstojí v konkurenci jiných modelů. A rovnou mohu říct, že si nevedou vůbec špatně.

Japonskou značku Citizen není třeba dlouze představovat, hodinkovým nadšencům je dozajista dobře známá. Podobně, jako konkurenční Seiko, má široce rozprostřené portfolio od nejlevnějších modelů po špičkové stroje. Právě do relativně low cost kategorie nedávno přibyly čtyři modely sportovních hodinek Automatic Diver Challenge.

Čtyři nové barevné varianty

Jak už název napovídá jedná se charakterově o potápěčské hodinky s automatickým strojkem. Na výběr je kromě klasického černého a modrého ciferníku, ještě zelená a hnědá varianta. Všechny hodinky se standardně prodávají na gumovém pásku, modré můžete mít i na náramku. Zelená varianta je na rozdíl od hnědé a černé na zelené gumě. Cenově stojí konkurenčně proti oblíbené řadě Seiko 5 Sports.

Pouzdro nízkými boky dobře maskuje svou výšku

Pouzdro hodinek je ocelové, broušené. Průměr ciferníku s lunetou je 41 mm, ale celkově je pouzdro kompaktní, má krátké nožky, a díky mírnému prohnutí dobře sedí na ruce. I výška je více než příjemná, navíc hodinky nízkými boky trochu klamou, takže působí subtilněji než papírových 13,7 mm. Vodotěsnost je slušných 200 m, to zaručuje i šroubovací korunka (hodinky splňují ISO 6425).

Korunka má na rozdíl od pouzdra leštěný povrch s gravírovaným logem Citizenu. Jednosměrná luneta má 120 kliků a její chod, i když lehce gumový neurazí. V dané cenové kategorii je, řekl bych, standardní. Vložka lunety je hliníková, se zvýrazněným lumi bodem a u zelené varianty hodinek je v barvě ciferníku.

Minerální sklo je dobře chráněné lunetou

Sklo je minerální, výrazně klenuté, ale nepřesahuje svou úrovní lunetu, takže je v těle hodinek dobře chráněné. Vzhledem k ceně hodinek nepřekvapí absence antireflexních vrstev, ale je to škoda, protože v bočním světle chytá lehce mléčný nádech a kazí tak výhled na krásný ciferník.

Skvělě zpracovaný číselník by si zasloužil výraznější ručky

Ciferník je na hodinkách asi to největší lákadlo. Všechny verze ho mají fumé, od středu ke krajům postupně tmavne. Zároveň je na povrchu zdrsněný, na pohled trochu připomíná hrubý smirkový papír. Výsledný efekt je vynikající. Indexy jsou plastické, stříbrně orámované, dostatečně velké a výrazné a za snížené viditelnosti silně a dlouho svítí.

Dostatečná luminiscence je i na ručkách, které jinak považuji spíše za slabinu modelu. Tvarem odkazují na historický model Challenge 52-0110, který byl nalezený funkční po několika letech v moři na australské pláži v roce 1983. Bohužel mi přijdou zbytečně subtilní a možná by jim slušel i nějaký ten milimetr do délky, volný prostor by na to byl.

Osvědčený automatický strojek

Uvnitř hodinek je osvědčený Citizen (Miyota) kalibr 8204 s hackingem a zobrazením dne a data. Automatický nátah je pouze jednosměrný a je možné dotáhnout hodinky ručně. Udávanou rezervu 42 hodin bez problémů udrží a i přesnost okolo + 10 sec/den je vynikající v daném cenovém segmentu (udávaná tolerance je -20 +40 sec/den).

Velký potenciál hrátek s řemeny

Dodávaný gumový pásek je vyloženě příjemným překvapením. Je krásně měkký, dobře sedí na ruce a na rozdíl od běžných silikonů se na něj zdaleka tolik nechytají nečistoty. Jedinou slabinou je trochu obtížnější protahování volného konce pásku jistícími očky, ale to je spíše otázkou času a ochození. Kromě dodávané gumy jsem vyzkoušel i různé alternativní řemeny. I přes zelenou barvu ciferníku jsou hodinky celkem univerzální a nabízí spoustu prostoru pro kreativitu při výměně řemenů.

Pokud uvažujete o levných automatech na sport, jsou Citizen Automatic Diver Challenge určitě skvělou volbou a mohou být výbornou alternativou právě k v úvodu zmiňovaným Seiko 5 Sports.

6 reakcí na „Citizen Automatic Diver Challenge: Dostupné potápky s historickým odkazem“

Ahoj, je to prastarý canvas, který mám ve sbírce už roky. Tuším, že základem je nějaké vintage plátno. Šil ho tehdy Ota Krojzl, ale obávám se, že dnes už bude nedostupný, je to víc než deset let. Každopádně zkus hledat canvas řemeny. V podobném stylu mají něco třeba na strapshopu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *