Příběh značky Studio Underd0g doslova uzrál jako víno. Co začalo za Covidu jako nevinný vtípek, je dnes uznávanou svěží značkou, která se může pyšnit spoluprací s takovou ikonou, jako je enfant-terrible švýcarské hodinařiny H. Moser & Cie. Začalo to ale „Melouny“, nádhernou ukázkou toho, že hodinářský svět umí být neuvěřitelně zábavný.
Bláznivé a různě podivné hodinky mám opravdu rád. Ovšem i když ve sbírce mám několik „zvláštností“, většinou to nakonec z hlediska těch „šíleností“ skončí maximálně tak u nějaké výrazné barvy ciferníku. Bude to asi i tím, že jinak preferuju vcelku obyčejné hodinky, jednoduché tříručky nebo chronografy. A u nich se ta zábavnost moc jinak než barevnou kombinací zajistit nedá.
I když. Možnosti tu jsou, jak ukazuje právě příklad značky Studio Underd0g. Tahle záležitost mi padla do oka už v průběhu covidové pandemie. Na jednu stranu jsou to neuvěřitelně veselé, optimistické, výrazné a originální hodniky. Na stranu druhou ale nejde o žádný prvoplánový žert, je to poctivý kousek hodinařiny.

Studio Underd0g jsem shodou okolností objevil v době, kdy jsem zatoužil po chronografu se strojkem Seagull ST19. Pátral jsem, vymýšlel, vybíral, zvažoval jsem, zda pořídím klasické Seagull 1963, nebo něco jiného. Hodně se mi i dnes líbí variace na toto téma od HKED, koukal jsem i na produkci amerického microbrandu Hemel a zamiloval jsem se do Lorier Gemini v bohužel vyprodané limitované edici Worn & Wound.
No a pak mi někdo v jedné skupině microbrand fanoušků dal tip na tyhle Studio Underd0g s tím, že se chystá Kickstarter kampaň. A tak jsem začal celý tenhle minimalistický projekt netrpělivě sledovat, protože ten nápad a design mě na první pohled naprosto uchvátily.
Melounová verze má vtip a je propracovaná do detailu
Konkrétně mě dostala právě tahle melounová verze, kterou Richard Benc, zakladatel značky, načrtl během covidových lockdownů jako první. Její ciferník, který obsahuje i detail v podobě melounových zrníček na místě indexů (jak já je v melounech nesnáším, ale tady mi přijdou boží), mi přijde nejzábavnější, nejpropracovanější a nejveselejší z celé původní trojice modelů, kterou později Richard dodatečně pojmenoval jako 01Series.
Ciferník je takovou třešničkou na dortu. A to nejen z hlediska barev a detailů, ale i svou krásnou texturou, vrstvenou konstrukcí, svým lehce asymetrickým uspořádáním i až překvapivě dobře čitelnými ručkami.

Parádní je ovšem i pouzdro. Průměr 38,5 mm a přes nožky 44,5 mm jsou pro mě ideální míry. Na ruku mi prostě sednou dokonale, v těch barvách jsou výrazné, ale přitom na ruce svou velikostí nijak nevyřvávají „koukejte na mě“. O to se fakt starají ty barvičky. Na někoho může na papíře působit trochu divoce tloušťka 13,6 mm, ale v praxi je to v pohodě.
Má to dva důvody. Především klenuté safírové sklíčko z toho tvoří 2,8 mm. Pouzdro je pak z bočního pohledu rozdělené na tři díly: dýnko, broušený střed a vrchní leštěná část. Tohle členění rozbíjí hmotu pouzdra, opticky ho ztenčuje a odlehčuje a působí to elegantně. Navíc je zpracování povrchu kvalitní, brus přesný a jistý, leštění dostatečně kontrastní. To ukazuje, že autor nechtěl nic odfláknout a dal si na hodinkách skutečně záležet.
Mimochodem, Studio Underd0g nedávno uvedlo už třetí generaci tohoto prvního provedení a ta dostala upravené pouzdro. Jeho střední část je tenčí, celkovou tloušťku hodinek to snižuje na 12,9 mm.
O strojek teď musel zakladatel značky zabojovat
Ovšem zpět k mé první verzi. Moc fajn jsou i tlačítka chronografu, mají moderní tvar a celkově dodávají hodinkám svěží atmosféru. Tvarově krásná je i korunka (s logem). Ale z hlediska funkčnosti ideální není: není to tragédie, ale grip by mohl být trochu lepší. Však to autor hodinek asi sám pochopil, třetí generace tohoto modelu totiž nově dostala i „macatější“ korunku.
Jestli to změní něco na trochu gumovém ručním natahování legendárního strojku ST-1901 je otázka. I když by mohlo. V mezičase totiž Seagull, výrobce strojku, oznámil, že tento kalibr, který vychází z historického Venus 175, bude dodávat jen značkám, které si objednají minimálně 10 000 kousků. I s tím se ale značka Studio Underd0g vypořádala po svém. Se Seagullem si vyjednala dodávku exkluzivní verze strojku ST-1901B s černou základnou a větším důrazem na kontrolu kvality.

Už u mojí původní verze je průhled na strojek skrze safírové sklíčko na dýnku parádní. V kategorii cenově dostupných hodinek je ST-1901 vizuální zážitek. Jeho sloupcové kolo je teda věc… A i to zdobení stojí za to. U vylepšené třetí generace to bude ještě lepší zážitek. Skoro si říkám, že bych si pořídil ještě jedny (v jiné barvě, samozřejmě).
Kůže u nich není zrovna největší výhra
Studio Underd0g Watermelon se nosí opravdu parádně, má to ale jednu podmínku. Tovární kožený řemínek musí pryč. Já nejsem největší fanoušek kůže, tady navíc byla trochu nepoddajná, ale co hůř, i když jsou hodinky očividně dělané pro menší zápěstí (já mám 16,5 cm), musel jsem řemínek zapínat na poslední dírku a i tak byly kapku moc volné.
Moje verze je z první série z Kickstarteru, byl jsem doslova jedním z prvních zákazníků značky, takže chápu, že nemusí být vše dokonalé. Richard dokonce časem přešel na jiné řemínky, ale podle toho, co o nich slýchám, to zas tak dramatické zlepšení není. K veselým hodinkám mi nakonec dobře ladí několik NATO řemínků a sluší jim třeba milánský mesh.
Minutová stupnice tu je, ale musíte ji hledat
Když už jsem u těch nedostatků. Ideální není tachymetrická stupnice, která je prťavá a obtížně čitelná. Navíc tak nějak utiskuje minutové indexy, které jsou víceméně jen naznačené čárkovanou kružnicí v prostoru mezi tachymetrickou stupnicí a melounovou dužinou ciferníku. Na jejich odečtení je potřeba se fakt hodně soustředit a mít dobré světlo.

Při běžném používání to je v pohodě, tu minutu člověk bez problémů odhadne, ale trochu mě to štve při seřizování. Mimochodem, sekundová ručka je taky neuvěřitelně mrňavá, ale tam s čitelností problém nemám. Lumi je tu celkově základní, mají ji jen hodinová a minutová ručka, ale funguje docela dobře.
I když jsem si ze začátku trochu zoufal, že by mohly mít 100 metrů voděodolnosti místo padesáti, v praxi mi to vlastně nevadí. Určitá větší jistota voděodolnosti by ale u hodinek, co jsou ideálním letním doplňkem na zápěstí, byla fajn.
Levné nejsou, ale za ty peníze to stojí
Celkově ale jsou Studio Underd0g Watermel0n opravdu skvělý kousek. Něco tak originálního a zábavného a přitom zároveň tak propracovaného, je k vidění málokdy. Jsou to promyšlené hodinky, co se neberou vážně, ale přitom je to vážný kousek hodinařiny. Autor nehledal žádné zkratky, všechno je tu promyšlené a propracované, což je na one-man-show projekt a první počin až překvapivé.
Richard časem ukázal, že to nebyla náhoda. I jeho další kousky umí zaujmout a mají ohromný důvtip, přitom zároveň i vysokou kvalitu. I proto myslím, že aktuálních 600 eur bez daně je pořád za tenhle parádní chronograf adekvátní cena. Ano, jiné hodinky se strojkem ST19 mohou stát třeba třetinu. Ale rozhodně nemají takový nápad a ani náhodou takové zpracování, jako tenhle kousek.
Takže když zase někdy na webu Studio Underd0g uvidíte otevřené objednávkové okno, neváhejte.













