Přiznám se, mám v poslední době poměrně velkou slabost pro field watche. Ani ne tak pro klasické kousky, jako spíš modernější provedení tohoto celkově oblíbeného tématu. A rozhodl jsem se, že v kategorii cenově dostupných kousků zkusím najít určitý svůj ideál. Výsledkem je toto porovnání šesti opravdu povedených kousků.
Levných (no, řekněme relativně levných) fieldů je opravdu spousta, šest kousků v mém testu je takový stručný průřez tímto tématem. Každé jsou trochu jiné, každé reprezentují něco jiného: jsou tu hodinky velkých značek i microbrandů, s manuálním i automatickým nátahem, quartzové, solární a také v ana-digi provedení.
Mou aktuální sestavu cenově dostupných fieldů tak tvoří Boderry Landmaster, Casio G-Shock GM-S2100-3AER „Casioak“, RZE Urbanist, Seiko 5 SRPJ83, Timex Expedition Field a Vario 1945 D12.



Je to hodně různorodá sestava, která sice odkazuje na totéž téma, ale má vždy dost odlišné provedení. Díky tomu šestici na ruce docela střídám – ale jsou tu samozřejmě kousky, které nosím častěji a jiné, co zase méně často.
Jde ale spíš o osobní preference, ne odraz kvality daných hodinek. Čím mě oslovují, o to se s vámi podělím níže v pořadí podle toho, jak často je nosím: od nejméně nošených až po ty nejoblíbenější.
Boderry Landmaster
- Titanové pouzdro i náramek
- Šroubovací korunka, 100 m voděodolnost
- Automatický strojek Seiko NH38
- Průměr 38 mm, přes nožky 48 mm, tloušťka 13 mm, šířka řemínku 20 mm
- Klenuté safírové sklíčko
- Hmotnost v mé konfiguraci 59 gramů
- cena 129 dolarů (asi 2 850 korun)
Na papíře vypadají Boderry Landmaster až dokonale, však titanové hodinky s takovými vlastnostmi pod 3 000 korun jen tak někde nenajdete. Ovšem přesto je z celé sestavy nosím nejméně. Na ruce mi přitom sedí dobře, takže to bude kombinace různých detailů, které samy o sobě asi nevadí, ale v celku raději sáhnu po jiných hodinkách.
Titanové pouzdro je v porovnání s RZE nezvykle tmavé a působí možná trochu laciněji, než bych chtěl. Neobvyklá luminiscence, kdy je lumi směs uzavřená do trubiček, podobně jako se to dělá s tritiem, tu moc nesvítí. Taky mají Boderry Landmaster docela dlouhé nožky a celkově na mě asi vypadají, i přes moderní prvky, trochu „oldschool“. Ovšem za dané peníze (uvedená cena je bez slev a za verzi bez titanového náramku, který vynechte, za nic nestojí) jsou to fakt povedené hodinky.


Timex Expedition Field
- Ocelové pouzdro i náramek s PVD úpravou
- Vytahovací korunka, 100 m voděodolnost
- Mechanický strojek s ručním nátahem
- Průměr 38 mm, přes nožky 46,7 mm, tloušťka 10,5 mm, šířka řemínku 20 mm
- Ploché safírové sklíčko
- Hmotnost v mé konfiguraci 66 gramů
- cena cca 4 000 korun
Timex Expedition Field mají podle mě úplně skvělé proporce. Mechanický strojek s ručním nátahem dovolil ztenčit pouzdro na zhruba 10,5 mm a hodinky tak sedí skvěle na ruce. Také váží jen o 7 gramů víc než Boderry. Skvělá je i čitelnost, lumi je tentokrát OK, i když má patinovaný vzhled. Krásně kontrastuje s jinak tmavým provedením hodinek.
Zpracování je nejobyčejnější ze všech testovaných kousků, ale to se dá fieldům snadno odpustit. Příjemné je safírové sklíčko, ale bez antireflexu. Co mě ovšem u těchto fieldů trápí je samotný strojek: při natahování klade korunka dost různorodý odpor, asi by si čínský strojek zasloužil vyčistit a promazat.
Mimochodem, přesně tento model už se moc nesežene, ve výprodejích se dají objevit verze bez PVD úpravy a na nylonovém řemínku – on tedy ten tovární náramek není nic moc, takže jsem ho hned sundal a uklidil.


Vario 1945 D12
- Ocelové pouzdro, nylonový řemínek
- Šroubovací korunka, 100 m voděodolnost
- Automatický strojek Miyota 82s5
- Průměr 37 mm, přes nožky 45 mm, tloušťka 10,8 mm, šířka řemínku 18 mm
- Ploché safírové sklíčko s vnitřním AR
- Hmotnost v mé konfiguraci 66 gramů
- cena 368 dolarů (cca 10 000 korun s daní)
Vario 1945 D12 jsou z mé sestavy dostupných fieldů nejdražší, ale tomu také odpovídá zpracování, které je nejpreciznější ze srovnávaných kousků. Brus je jasně definovaný, přitom jemný, jsou tu i leštěné detaily, které vzhled ozvláštňují. Číselník má hezkou strukturu a příjemně „ukryté“ logo, kombinace žluté na indexech a ručkách se zelenou barvou ciferníku zajišťuje výbornou čitelnost (a lumi je dobrá).
Design hodinek odkazuje na legendární sestavu „Dirty dozen“ fieldů, přitom má určité moderní prvky, jako třeba korunku na pozici 4:20. To zvyšuje komfort nošení, přitom dovoluje ponechat hezky masivní korunku. Na ruce tyhle hodinky sedí opět parádně, pohodlný je i tovární řemínek, který jsem na nich ponechal. Proč je nenosím častěji? Možná za to může jejich přeci jen „retro“ vzhled, který v praxi podpoří uvnitř typicky chrastící Myiota.


Casio G-Shock GM-S2100-3AER
- Ocelové pouzdro, řemínek z pryskyřice
- 4 tlačítka, 200 m voděodolnost
- Quartzový analogově-digitální modul Casio 5663
- Průměr 40,5 mm, přes nožky 46 mm, tloušťka 10,7 mm, integrovaný řemínek
- Minerální sklíčko
- Hmotnost v mé konfiguraci 56 gramů
- cena 4 490 korun
Casioaky a field hodinky? Jo, podle mě jsou přesně tím. V mém malém 40,5 mm provedení v kombinaci oceli a pryskyřice mají odolnost G-Shocků a zároveň eleganci, která dovede zaujmout i nehodinkové publikum.
Tahle zmenšená verze skvěle sedí na ruce, oproti variantám kompletně z pryskyřice je přitom odolnější, protože se sice může pouzdro poškrábat, ale neošoupe se, jako to pryskyřičné (obzvlášť otravné je to u barevných verzí, kde je to vidět hned). Moje zelená verze, která se v tomto provedení už nevyrábí (inovovaná nemá výkroj na číselníku, ve kterém mají větší modely ukazatel dne), nevyniká kdovíjakou čitelností, ručky je třeba na ciferníku trochu hledat.
Existují ale varianty s lepším kontrastem. Čitelnosti ovšem pomáhá podsvícení. Mimochodem, vůbec by mi nevadilo, kdyby Casioaky neměly onu digitální část: používám ji naprosto minimálně. Celkově jsou ale super a budu se muset mrknout na ty vylepšené varianty.


Seiko 5 SRPJ83 field
- Ocelové tryskané pouzdro
- Vytahovací korunka, 100 m voděodolnost
- Automatický strojek Seiko 4R36 (NH36)
- Průměr 36,4 mm, přes nožky 44,4 mm, tloušťka 12,7 mm, šířka řemínku 18 mm
- Hardlexové klenuté sklíčko
- Hmotnost v mé konfiguraci 79 gramů
- cena 8 690 korun
Pro tahle Seiko 5 Field mám velkou slabost: navazují totiž na mé původní první automaty Seiko 5 SNZG07, přitom jsou krásně kompaktní a mají moderní prvky, jako vystouplé lesklé indexy a mírně vypouklé sklíčko. Číselník je tu asi nejlépe provedený ze všech porovnávaných kousků.
Seiko si také zaslouží pochvalu za zpracování: pouzdro má díky tryskané úpravě až saténový vzhled, přitom hrany jsou precizní. Vario je má asi lepší, ale tyhle pětky ukazují, že i tradiční velký výrobce se musí zlepšovat a nabízet kvalitu odpovídající době.
Oproti ostatním kouskům v sestavě jsou tyhle fieldy trochu těžší: tovární hmotnost je krásných 64 gramů, já na ně ale namísto továrního NATO řemínku dal trochu těžší FKM gumu. Ta se čistí snáz, než světlý nylonový řemínek a přitom ještě zvyšuje komfort nošení. Hodinky jsou díky ní na ruce vyvážené a fakt pohodlné.
Na fieldy je tu docela neobvyklé lehce klenuté sklíčko: je to hardlex, ale v této cenové hladině mi nevadí. A vám by také vadit neměl, obzvlášť, když tyhle pětky seženete s nějakou hezkou slevou.


RZE Urbanist
- Titanové pouzdro
- Vytahovací korunka, 100 m voděodolnost
- Solární strojek Myiota
- Průměr 36 mm, přes nožky 42 mm, tloušťka 11 mm, šířka řemínku 18 mm
- Safírové sklíčko s vnitřním antireflexem
- Hmotnost v mé konfiguraci 65 gramů
- cena 259 dolarů (cca 7 000 korun s DPH)
Nejčastěji z celé sestavy ovšem nosím RZE Urbanist. Vedle Casioaků jsou asi nejmodernější interpretací tradičního fieldwatch tématu. Nebojí se barev, moje žlutá verze je krásně výrazná, i když hodinky vlastně jinak vypadají snad i menší, než co říká jejich průměr 36 mm.
Titanové pouzdro je krásně tvarované, i když tvar lunety asi nemusí být pro každého. Trochu jsem se bál, jestli mě neomrzí, ale naopak, líbí se mi čím dál víc. Zpracování je výborné a naprosto skvělá je odolnost hodinek: pomáhá jí solární strojek, safírové sklo s AR i UltraHex vrstva, která zajišťuje velmi vysokou odolnost proti poškrábání. Opravdu to funguje!
Pochvalu si zaslouží i luminiscence. Tyhle hodinky prostě beru na ruku často, dělají mi fakt radost. RZE je dodává na černém NATO řemínku, já na ně ale dal žlutý FKM řemínek, který ještě zvyšuje pohodlí a to i přesto, že hmotnost pak stoupne z nicotných 42 gramů s nylonem na 65 s gumovým řemínkem.

