Přestože hodinářské řemeslo patří mezi velmi tradiční profese, i tady se za poslední desítky let v procesu výroby událo mnohé a došlo k alespoň částečné automatizaci i u menších značek. Velká část dílů je dnes objednávána subdodavatelsky a často mají původ v Asii. Ty části hodinek, které si firmy dělají sami, jsou obráběny pomocí přesných CNC fréz a s výjimkou opravdu high-end modelů se práce hodináře trošku redukuje na skládání a kontrolu polotovarů.
Jenže jako ve všem, i tady se najdou výjimky. Nebo minimálně výjimka. V německém Kalbe/Milde sídlí malá hodinářská manufaktura D. Dornblüth & Sohn, kde všechno dělají sami, postaru a po svém. Manufaktura, kde by se hodinářský mistr z padesátých let minulého století cítil úplně jako doma.
Strojek, který si musel na svou realizaci 30 let počkat
Počátky firmy sahají do konce padesátých let, kdy tehdy mladý hodinář Dieter Dornblüth vytvořil při opravě složitých kapesních hodinek návrh robustního stroje pro náramkové hodinky, postavený právě koncepci opravovaného kalibru.
Návrh šel na dlouhých třicet let do šuplíku, protože se Dieter stal hodinářem v Sasku-Anhaltsku, v městečku Kalbe/Milde zhruba padesát kilometrů severně od Magdeburku. Teprve v roce 1985 jej oživil se svým synem Dirkem, čerstvým hodinářským mistrem a od té doby se orientace firmy změnila z hodinářského servisu na skutečnou hodinkovou manufakturu.

Od výrazně modifikovaného UNITASu až po zcela vlastní kalibr QUINTUS
Mezi hodinkovými fanoušky a sběrateli jsou nejvíce ceněni kreativní výrobci se zručnými hodináři, kteří jsou schopni sestrojit hodinky s vlastními strojky a nejen masově vyráběnými (i když rozhodně kvalitními) kalibry.
A právě taková je manufaktura D. Dornblüth, která svou výrobu v současnosti staví na jednom modifikovaném a třech vlastních kalibrech, které nabízí celé řadě modifikací. Základem je řada 99, které ještě konstrukčně vychází z UNITASu, nicméně díky zásadním úpravám je možné mít tyto stroje nejen ve variantě s centrální vteřinovou, ale také ve dvou různě řešených variantách rezervy chodu, s GMT komplikací anebo jako regulátor.
Maltézský kříž, dvojitý pérovník nebo flyback chronograf
Pokročilejší řada Quintus 2010 nabízí podobný rozsah úprav, tentokrát ale nad plně vlastním kalibrem s dvojitým pérovníkem a maltézským stavítkem pro konstatní vypouštění síly pera. Quintus je navíc nabízený i ve verzi Big Date. Pro dámské hodinky mají v Kalbe také vlastní kalibr 2016, ten je k dispozici pouze s mimostředkou.
Nejnovějším přírůstkem do rodiny Dornblüth je potom flyback chronograf CHR 2022, který přišel před Vánoci loňského roku. Kromě rezervy chodu je zajímavý i kontinuálně běžící centrální vteřinovou ručkou, která doplňuje centrální vteřinovku chronografu.


90 % hodinek vzniká přímo v Kalbe
Skvělá myšlenka se Dirkovi a jeho týmu daří přenášet i do výroby a to navíc naprosto unikátním způsobem. Základem je, že téměř celé hodinky (firma uvádí cca 90%) vznikají přímo v Kalbe, ze základních materiálů. V manufaktuře vyrábí ozubená kola, plotny, pérovník, pouzdro hodinek, ciferníky i ručky.
Samozřejmě, ne vše je možné udělat v Kalbe, takže Dirk přiznává, že například setrvačka s vláskem je sice u nich důkladně kalibrovaná, ale vyráběná Nivaroxem. Podobně je mimo možnost firmy vytvoření přesného výřezu pro řemínek v bloku pouzdra, nebo plnění frézovaných ciferníku Super LumiNovou.
V manufaktuře není jediná CNC fréza, vše se dělá pěkně postaru
Celé hodinky vznikají na strojích, jejichž původ sahá hluboko do minulého století, maximální úlitbou digitálnímu věku je občas nějaká ta nástavba pro přesnější měření. Ve firmě není jediná CNC fréza. Plotny vznikají na historických pantografech přenášením ze zvětšené matrice. V dílně naleznete i další historické kousky, potěšila nás například leštička původně sloužící v novoměstském Primu. Přesto všechno je udávaná pracovní tolerance 0,01 mm.


Vysoce individualizovaná výroba umožňuje vznik jen několika desítkám kusů hodinek ročně
Samostatnou kapitolu si potom zaslouží tvorba ciferníků. Celá výroba hodinek je vysoce individualizovaná, ostatně v Kalbe vyrobí pár desítek kusů hodinek ročně. Díky tomu si může trpělivý zákazník vybrat nejen z výše zmíněné nabídky strojů, ale doplnit je celou řadou nejrůznějších ciferníků.
Základem jsou klasické lakované postříbřené ciferníky s gravírovanými čísly. Ale k dispozici jsou i ciferníky smaltované, s aplikovanými indexy různých typů nebo ciferník stříbrný. Vrchol nabídky potom tvoří keramické ciferníky, které Dirk nabízí i v polo průhledné variantě, kdy je pod určitým úhlem světla vidět do útrob stroje.


Keramické ciferníky jsou navíc frézované, s indexy vyplněnými švýcarskou Super-LumiNovou, takže hodinky velmi vydatně a dlouho svítí. Jako zajímavost zmíním, že výrobu ciferníku má v Kalbe na starosti bývalá zubní laborantka, jejíž zručnost s jemnou prací s frézou se vice než zúročuje v podobě dokonalých tváří nových hodinek.
Na hodinky D. Dornblüth & Sohn si musíte počkat
Pokud se rozhodnete, že máte o hodinky z Kalbe zájem, je potřeba se trochu obrnit trpělivostí, protože doba dodání je vzhledem k malé produkci a relativně velkému zájmu o hodinky dlouhá, počítejte s mnoha měsíci i rokem. Cena začíná kolem 4000 EUR bez DPH a pokračuje, kam až vás pustí peněženka a nápady.

Pravý důvod naší návštěvy: Naše pilotky Quintus
Na výlet do Kalbe jsem se vydal zhruba v době, kdy Matouš nedaleko odtud navštívil Frankfurt a Pforzheim, tedy manufaktury Sinn a Laco. Přestože mě mrzelo, že se nemůžu téhle skvělé akce zúčastnit, měl jsem k tomu dobrý důvod. Po dlouhém čekání na mě totiž čekaly v Kalbe i moje vlastní Dorny a to v netradiční pilotní podobě.
Přidal jsem se totiž do skupinky nadšenců v čele s Bhanu Chopra, hodinkovým novinářem, velkým fanouškem německých hodinek a také autorem #FliegerFriday, který dostal nápad na netradiční německé pilotky, které jsme si v Kalbe nechali vyrobit.
Naše pilotky D. Dornbüth & Sohn jsou tak postavené na kalibru Quintus 2010 ZS, tedy s centrální vteřinovkou. Pouzdro o průměru 38,5mm a výšce 10mm je vyrobené z titanu a ciferník je keramický s aplikovanou Super-LumiNovou.
Na podrobnější recenzi hodinek si ale ještě budete muset počkat, protože zatím probíhají líbánky, tak jen malá ochutnávka:



Galerie







