WristTrack je jednoduchá aplikace, o které možná ani nevíte, že jste ji potřebovali. Umožňuje vám snadno a přehledně sledovat nejen jak často jednotlivé hodinky ze své sbírky nosíte, ale mít přehled třeba i o jejich zárukách, servisu a dalších věcech. To vše zadarmo a bez otravování.
Když Matouš vydal koncem loňského roku video, ve kterém dal osobnostem z českého hodinkového světa možnost ukázat ostatním své v tom roce nejčastěji nošené hodinky, začal jsem se pídit po nástroji, který by mi umožnil tohle přesně zjistit. Protože počítat facebookové nebo instagramové příspěvky je docela otrava. Vím to, protože jsem do videa chtěl přispět také, ale vzhledem k tomu, že mě skolil místo chronobundu nějaký moribundus, zůstalo jen u počítání.
Přišel jsem na to, že aplikací, ve kterých si můžete sledovat, co nosíte, je víc. Umí to třeba WatchCrunch, jenže ta vyžaduje ke sledování přidat každý den do aplikace i wristshot. A vůbec uživatele až moc „cpe“ do svých komunitních aktivit. To nemusí být špatně, nicméně já hledal něco elegantnějšího a jednoduššího, řekněme jednoúčelového, kde bude právě sledování nošení tou hlavní funkcí. A našel jsem.



Aplikace se jmenuje WristTrack a je k dispozici jak pro Android, tak pro iOS. V obou obchodech má velmi dobré hodnocení a já mohu po víc než čtyřech měsících používání potvrdit, že funguje opravdu skvěle. A že se dá skutečně používat zdarma. Přitom prémiová verze, která zbaví uživatele reklam a přidá pár drobných (ale v zásadě nepodstatných) funkcí navíc, stojí pakatel.
WristTrack je přímočará
Abyste mohli v aplikaci sledovat, co nosíte, musíte si tu samozřejmě nejprve vytvořit svou databázi hodinek. Já na to šel postupně. Co jsem vzal každý den na ruku, to jsem vyfotil a do aplikace zadal. Důležité je to, že aplikace uživatele v tomto směru do ničeho nenutí. Třeba obrázek nemusí být kdovíjak reprezentativní, prostě jde jen o odlišení daných hodinek.
Detailů, které můžete u hodinek vyplnit, je spousta: kromě výrobce a modelu tu můžete zadat kategorii (fieldy, chrona, potápy a tak dále), sériové číslo, referenční číslo, typ strojku, ale i třeba údaje o datu a místu koupě, záruce nebo posledním i nadcházejícím servisu. Zadat můžete cenu i další poznámky. A nebo nemusíte zadávat prostě nic.



Každý den si pak v aplikaci můžete kliknout, které hodinky máte na ruce. Jde to zadat i zpětně, takže když zapomenete, tak to můžete do kalendáře zpětně doplnit. Navíc má WristTrack i funkci pro to, abyste na zadání nezapomněli – umožňuje zaškrtnout denní upozornění na to, že si máte do kalendáře hodinky zaznamenat.
Dá se zvolit libovolná denní doba, buď nastavíte jednu z předvybraných možností, nebo konkrétní čas. Aplikace s upozorněním pracuje inteligentně. Ví, že jste ten den už hodinky zadali, s notifikací neotravuje. Naopak je tu možnost u prémiové verze zapnout ještě druhou notifikaci, to kdyby vás při té první něco od zadání vyrušilo.
Sledujete dění
Když si hodinky každý den do aplikace zadáte (nebo i zpětně doplníte), můžete hezky sledovat, co a jak nosíte. Mě to třeba pomáhá i s výběrem hodinek na další den. Pokud zrovna nemám na ruku naplánováno nic konkrétního, mrknu sem, co jsem neměl dlouho na ruce a zjistím, jestli mám na hodinky chuť. A to zas pomáhá tříbit kolekci.



Díky WristTracku mi vykrystalizovaly kousky, které moc nenosím a i když bych měl prostor dát jim šanci, raději vyberu něco jiného. Až takové hodinky prodám, jednoduše je v aplikaci přesunu do prodaných. Je tu i možnost archivace, vyřazení, nebo si naopak můžete sledovat i předobjednávky a tvořit wish-list. Paráda!
Aplikace může vaše statistiky nošení různě vizualizovat, jde tu generovat grafy, ukazovat různé přehledy, možností nastavení je opravdu spousta.
Nevýhody nejsou důležité
Jestli mohu něco aplikaci vytknout, tak je to to, že má místy trochu nepřehledné volby. Třeba z kalendáře se ikonou brašny přepnete do kalendáře servisu a přehledu záruk. A také to, že i když si jako první den týdne nastavíte pondělí, klasický kalendář v aplikaci to respektuje. Ale ten, do kterého vstoupíte z karty hodinek (pak je vidět přehled, kdy jste měli daný model na ruce), tvrdošíjně jako první den ukazuje neděli.
Jo, WristTrack neumí česky. A v měnách také není česká koruna. Nicméně to je celkem fuk. Aplikace má spoustu dalších užitečných funkcí, je tu třeba synchronizovaný čas, podle kterého můžete své hodinky nařizovat. A když změníte telefon, migrace je jednoduchá. Celou databázi vyexportujete a pošlete si ji třeba do mailu nebo na cloudové úložiště. A odtud ji zase nahrajete do nového zařízení. Nezávisle na platformě.
A to je fajn. Mohl bych jít ještě víc do detailů, ale podle mě to není třeba. WristTrack je velmi přímočará aplikace, která vám umožňuje mít přehled o vlastní sbírce. Zkuste ji. Třeba objevíte ještě nějakou užitečnou funkci, kterou jsem nezmínil. Já jdu asi autorovi koupit pivo, což v jeho žargonu znamená, že si pořídím onu placenou Pro verzi bez reklam.


















1 komentář u „Jaké hodinky nosíte nejčastěji? Poradí aplikace WristTrack“
Super nápad.